Jaké požadavky jsou kladeny na požární dveře?
Sice na první pohled připomínají klasické dveře, nicméně vzhled bývá mnohdy pomíjivý, což platí i u požárních dveří. Při jejich výrobě se používají speciální materiály, které mohou v případě vypuknutí požáru zachránit nejen majetek, ale také lidské životy. Požární dveře jsou sice vyšší investicí v porovnání s obyčejným provedením, ovšem na druhou stranu slouží jako požární uzávěr zabraňující šíření ohně a kouře. V následujících řádcích vám prozradíme, jaké požadavky jsou na protipožární dveře kladeny.
Požárními dveřmi by měly být vybaveny nejen průmyslové a administrativní budovy, stále častěji si je pořizují i majitelé bytů a rodinných domů. Při realizaci budovy bývá vypracován návrh požární bezpečnosti, z něhož vyplývá, kde je žádoucí požární dveře použít. Cílem návrhu je vytvořit takové prostředí, v němž nedojde k majetkovým újmám a ztrátám na životě v případě požáru.
Budova se rozděluje na menší celky
Požárně bezpečnostní řešení stavby (respektive PBŘ) rozdělí budovu na několik jednotlivých celků, tedy na požární úseky, mezi nimiž by se měly nacházet požární dveře. Pokud vezmeme v potaz například klasický rodinný dům s integrovanou garáží, požární dveře v takovém případě patří mezi garáž a vstup do rodinného domu. Stejně tak je dobré dát požární dveře i do místnosti, v níž se nachází kotel.
Požadavky na požární dveře
Požární dveře mají sloužit v první řadě jako požární uzávěr. Dále je u každého modelu uvedena informace o tom, kolik minut je schopen odolávat požáru. Klasifikační stupnice požární odolnosti je 15, 30, 45, 60 a 90 minut. V neposlední řadě by vás mělo zajímat materiálové řešení a skutečností, zda dveře disponují systémem pro automatické zavírání. Výhodou je, že pokud senzor zachytí, že vypukl v budově požár, všechny požární dveře se automaticky uzavřou, a tím pádem jsou jednotlivé úseky budovy chráněny.