Plán rozvoje sportu v obci – co může pomoct?
V dnešní době se z měst stávají betonový giganti, kde jsou jediné možnosti, jak do těla dostat sportovní aktivitu omezeny na městské posilovny, fitness centra a pokud máte štěstí, tak jste v blízkosti cyklostezky. Co ale kontaktní sporty? Proč nám mizí z měst víceúčelová hřiště a co se s tím dá dělat?
Jaké jsou výhody víceúčelových hřišť?
Je to doopravdy nejlevnější způsob, jak mít více sportovních aktivit na jednom místě, a to dává smysl, pokud chcete do takového hřiště investovat. není to přeci jenom o tom, aby si tam občas šel někdo zahrát s mičudou, ale aby hřiště bylo dostupné všem sportovním aktivitám. Od volejbalu, přes tenis, hokej, až po basketbal. Pokud bude obec pořádat sportovní turnaj, pak na takovém místě může mít více sportů, některé se dokonce mohou odehrávat ve stejný čas, v závislosti na velikosti hřiště.
Atleti, kteří na takových hřištích sportují nejsou vyrušeni tím, že je hřiště značeno různými čárami pro jiné sporty. I my jsme si v mládí měřili pokutové území pomocí trhliny v betonu a pokud je tam více čar, tak v zápalu hry je každý vytěsní. Jakmile zazní píšťalka, tak už velí instinkt.
Víceúčelové hřiště je jednoduše areál pro sport všech druhů, který můžeme najít v blízkosti škol, ale i na veřejných prostranstvích. Samozřejmostí je mít i vybavení příslušné pro daný sport, který se něm bude provozovat, jako fotbalové, hokejové branky, basketbalové koše, tyče na síť (s možností si zapůjčit síť). Jako povrch se používá buď to umělá tráva nebo tartan, to vše zasypáno křemičitým pískem, který se několikrát do roka může doplnit a rozhrabat. Pravidelná údržba těchto hřišť je cestou k tomu, aby vydržely dlouhá léta nerušeného sportu a nemuselo se investovat do jeho rekonstrukce.
Kolik to stojí víceúčelové hřiště?
Cena víceúčelového hřiště se odvíjí od několika různých faktorů, jako je povrch, velikost hřiště, náročnost terénu, který se musí upravovat, doplňky řitě, oplocení, mantinelů...