Kdo vynalezl rozhlas a proč není slavný?
Rozhlas, jak všichni víme, je telekomunikační zařízení, které umožňuje přenos zvuku z jednoho vysílače k mnoha přijímačům. Tím pádem se na několika místech najednou může přehrávat stejný zvuk. Že to zní jako rádio? Ano, technicky je rádio následovník rozhlasu. Kdo ale stojí za originálním nápadem a vynálezem rozhlasu položil základy i třeba pro internet?
Předchůdce rozhlasu, Alexandera Grahama Bella, který vynalezl telefon nejspíš všichni známe. Všichni také známe Nikolu Teslu, který experimentoval s bezdrátovým šířením elektrické energie. dalších mnoho vědců, včetně například Faradaye experimentovalo s elektromagnetickým polem a indukčními vlnami, ale nikdo nezvládl sestrojit funkční prototyp rádia.
Vynálezce rozhlasu
První, komu se to podařilo byl Guglielmo Marconi, který přenesl rádiový signál přes Atlantický oceán v roce 1901. Přenesený signál obsahoval ale pouze telegrafní kódy a lidský hlas přenesl pomocí rádia až o pět let později R. Fesseden.
Bezdrátové rozhlasy
V dnešní době jsou naše telekomunikační zařízení na takové úrovni, o jaké by se zmíněným pánům mohlo jen zdát. I jejich rozhlasy dnes častokrát fungují v bezdrátové formě. Bezdrátový rozhlas totiž poskytuje výhody, jakými jsou lepší srozumitelnost mluveného slova, ale také zvládají monitorovat stav jednotlivých přijímačů a při jejich poškození sám upozorní odpovědnou osobu. Další skvělou možností je možnost si vybrat jaké části obce či města budou vysílanou zprávu přijímat. To je zvlášť vhodné při velké rozlehlosti takových územních celků a při přírodních katastrofách, kdy nechcete šířit paniku do nepoškozených částí obce.