Jak na kuny v domě a na střeše

jak se zbavit kuny na půdě

Kuny se rády zabydlují přes chladné měsíce v našich obydlích, kde mají teplo, bezpečí a spoustu prostoru. Bohužel jsou kuny ne moc slušným hostem a budete rádi, když se jich konečně nadobro zbavíte. Co jsou schopny na půdě udělat za paseku a jak se kun zbavit?

 

V čem problém s kunami spočívá

 

Kuny jsou sice drobná a celkem roztomilá zvířátka, ale jsou to přece jen dravci, kteří žijí téměř dvacet let a své nově nalezené obydlí si mohou agresivně chránit, obzvlášť, pokud mají mladé. Na našem území jsou velmi časté a zavítají i do měst, kde dělají škodu ve vyhřátých motorech automobilů.

Pokud máte na svém pozemku zvířata, jako jsou králíci, nebo slepice, kuny se budou snažit je zabít a odtáhnout do vašeho podkroví. To vede k tomu, že nedojedené zbytky uhynulé zvěře bude zůstávat na půdě a rozkládat se, hnít a vytvářet silný zápach, který se může projevit až v teplejších měsících.

Nehledě na škodu, kterou napáchají na domácích zvířatech, můžou být v ohrožení i štěňata, či koťata. Ve svém příbytku kuny kálí, takže i když si nebudou tahat zbytky mrtvých zvířat do doupě, budou vytvářet silný zápach, kterého se zbavíte pouze speciálními pachovými odpuzovači na kuny. Kuny mají rády podkroví, protože trhají izolaci a těsnění a dělají si z něj pelechy, proto pak mohou vytvářet značné škody na vašem majetku.

 

Jak kuny zlikvidovat

V první fázi je vhodné přes den jít do jejich doupěte a vše důkladně vyčistit. Po vyčištění aplikujte vhodný pachový odpuzovač, který vám pomůže zničit pachové stopy po kunách. Reaplikace je vhodná i po odstěhování kuny, aby neměla šanci se vrátit na samá, či jiná.

 Další formou ochrany půdy jsou ultrazvukové plašiče kun, které se instalují přímo do místa, kde se vyskytují a vytvářejí pro kuny nepříjemný zvuk. Můžete také ochránit okolí kurníku tak, že před něj dáte venkovní plašič kun s detekcí pohybu, který na ně spustí LED světla spolu s ultrazvukovým impulsem.

 Pokud stále slyšíte v noci nad hlavami škrábání a dupání, poslední možností je kuny odchytit do vhodných odchytových klecí. Jen přes odpoledne nastražte past na půdu, seberte ostatní jídlo, které si kuna schovala a dejte návnadu do určeného místa v pasti. Můžete přidat i něco, co kuna běžně nedostane, jako vařené vejce. Ráno klec zkontrolujte a pokud se podařilo, odvezte kunu nejlépe do pár desítek kilometrů vzdáleného lesa, aby si nenašla cestu zpátky. 

 Poté se můžete vrátit a okamžitě opakovat první fázi, tedy úklid, sprejový odpuzovač a ponechání ultrazvukového odpuzovače. Případně se můžete pustit do oprav škod a vyplňování skulinek, kterými se mohla dostat dovnitř.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Created by Weboo.eu | 2018

Copyright © 2022 - created by Joomla4