Generační obměna ve firmě: Co všechno je potřeba zajistit?

Team, Team Building, Success, Computer, Business

Čeká Vaší firmu změna vedení? Rozhodli jste se dát možnost svým potomkům ukázat, co v nich je a sobě zaměřit se na podzim svého života na sebe? Závidíme Vám! Tady máte pár tipů, které by Vám mohli pomoci v této generační obměně.

Zajistit, aby byli všichni spokojeni

Je v podstatě nemožné. Co ale můžete udělat, aby jste se co nejvíce dokonalému stavu přiblížili, je nepodcenit přípravu. Čekají Vás hodiny rozmýšlení nad tím, co chcete od této změny, proč jste se takto rozhodli, jak by podle Vás v ideálním případě vypadala generační obměna? A mnoho dalších otázek. Tedy v ideálním případě, ještě před tím, než přistoupíte na hovor s Vaším potomkem. 

Další fází by bylo přednést své ucelené myšlenky před následníkem s myslí otevřenou ke kompromisům. Možná můžete požádat svého syna/dceru o stejný krok, ať si sepíšou, co je zajímá a co od této změny očekávají. Zamyslete se, jestli jsou Vaše rodinné vazby dostatečně pevné na případné konflikty kvůli firmě a jestli budete schopní oddělit rodinu od starosti o firmu. Nikdo nechce, aby se mu rozpadla rodina, ale také nikdo nechce přijít o celoživotní práci na své vybudované značce.

 

Vyrovnání se s byrokracií

Po neformálním rozhovoru s rodinou se budete chtít nejspíš poradit s profesionály, kteří Vám mohou pomoci vybrat správný typ převodu firmy na Vaše potomky. Například firma Samak se věnuje speciálně generační obměně ve firmě a jsou schopni přizpůsobit se každé firemní situaci. 

Budete chtít zamyslet se, jestli budete předávat kompletně celé vedení Vašim potomkům, nebo jenom v určitém poměru. Na základě tohoto rozhodnutí budete vybírat korporátní strukturu, kterou budete vytvářet se svými potomky. Tato struktura může mít formu fondů, nadací či obchodní společnosti. Následovně již zbývá vytváření smluvních písemností. 

V rámci písemností se možná budete chtít zamyslet nad takzvanou "rodinnou ústavou". Rodinná ústava má na starost vytvoření pravidel na zvládání konfliktů, které nastávají v rodinách procházející generační obměnou ve firmě. Má předepsané způsoby, jak se tyto situace řeší, případné sankce za nedodržování ústavy a cokoliv, co obě strany chtějí v ústavě mít pro svojí ochranu a spokojenost.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Created by Weboo.eu | 2018

Copyright © 2022 - created by Joomla4