Rozvod vody v rodinném domě aneb vlastnosti PPR trubek

Rozvod vody v novostavbě rodinného domu nemusí být vůbec obtížná záležitost. Při otázce jaký materiál zvolit pro trubky, které budou rozvod obstarávat budu v tomto článku lobovat za ppr trubky – setrvejte se mnou a také se nebudete chtít rozhodnout jinak.

Materiální podoba PPR

Jak již název PPR napovídá – polypropylen – je tento materiál tvořen řetězci propylenu. Propylen často slouží jako náhrada PVC, protože pokud se stane, že tento materiál zachvátí požár, tak PPR produkuje podstatně méně kouře, než je tomu u PVC. Mezi největší výhodu polypropylenu patří jeho lehkost a nenáročnost na montáž, zatímco si uchovává skvělé vlastnosti, jako je mechanická výdrž a odolnost proti chemické zátěži.

Rozvod vody – PPR trubky

PPR je samozřejmě plast a jako každý jiný plast je jeho odolnost proti žáru a příliš vysokým teplotám celkem nízká. To můžeme obrátit v náš prospěch a při použití trubek a tvarovek je konstrukčně snadné je k sobě svařit a snížit možnost úniku vody na minimum. Tepelné vlastnosti ppr materiálu ale musíme mít na mysli i při určování účelu dané ppr rúry. Pokud například potřebujeme jen splachovat záchod, pak nám stačí trubky o tloušťce 10 centimetrů – ty zvládají vodu do 20° C. Jestli si rádi umýváme zuby ve vodě o šedesáti stupních, tak budou naše trubky muset mít tloušťku přes 20 cm. My samozřejmě nejsme profesionálové z oboru, takže si pro konkrétní druh trubky ověřte tyto informace u výrobce. PPR trubky by měly mít i dlouhou životnost (okolo 50 let) – jednoduše proto, že jim nehrozí koroze.

Výhody PPR trubek

  • zvládají velkou mechanickou zátěž

  • vysoká odolnost proti chemickým materiálům

  • elektroizolant

  • mravenec mezi materiály – zvládá unést několikanásobek své váhy

  • má nízké třecí vlastnosti, takže se k vám voda dostane rychleji ;)

  • neohýbá se (až za vysokých teplot)

  • levný materiál

PPR materiál má samozřejmě i své nevýhody, nic nemůže být úplně růžové. Jedna z nevýhod je jeho malá odolnost proti UV záření, takže se hodí spíše do interiérů.

 

Pokud hledáte materiál pro rozvod vzduchu, nakpříklad za účely opravy klimatizace, pak vám doporučuji obrátit se spíše na profesionálá v oblasti servis klimatizace.

 

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Created by Weboo.eu | 2018

Copyright © 2022 - created by Joomla4