Co potřebujete při práci ve výškách?

Při stavbě nových budov se člověk práci ve výškách jednoduše nevyhne. Často se pracuje ve výškách, při kterých může být jakákoliv chyba fatální – pády mohou být fatální a i těžké předměty mohou při chvílích nepozornosti způsobit závažná zranění při jejich pádu. Co je potřeba dodržovat, aby se riziko jakýchkoliv zranění snížilo na minimum?

Ochrana proti pádu

Ve výškách od 1,5 metru musí zaměstnavatel zajistit svým zaměstnancům dostatečné zabezpečení a ochranu proti pádům z výšky. Dále je zaměstnavatel povinen poskytnout zvláštní bezpečnostní školení, pokud zaměstnanec nepracuje na pevné ploše, ale třeba na pracovních plošinách nebo na žebříku.

Zaměstnavatel nemusí zaměstnancům ochranu poskytovat pokud se pracuje na vodorovné ploše, která je vybavena zábranou 1,5 metru od okraje, u kterého hrozí nebezpečí pádu. Dále pokud otvory nepřesahují z jedné strany 25 centimetrů.

Pokud zaměstnanec není nadále schopen pracovat v práci bezpečným způsobem, tak je povinnen práci přerušit a informovat o tomto přerušení svého přímého nadřízeného.

Žebřík a plošiny

Pokud zaměstnanec pracuje na žebříku, pak při výšce, která dosahuje od chodidel zaměstnance po zem která je vyšší, než pět metrů, musí být zaměstnanec vybaven osobními ochrannými pracovními prostředky, což v tomto případě budou lezecké postroje.

Pro práci ve výškách je vhodné využívat pracovní plošiny, které mají schopnost horizontálního a vertikálního pohybu – jsou bezpečné díky ochrannému zábradlí (pracovní kleci) a mohou se dostat do velké výšky. Teleskopické plošiny jsou schopné dosáhnout až 22 metrů a jsou pro výškové práce hojně využívány; mají je v zásobě i hasiči ČR. Pokud se pracuje na místech, kde není možné použít lešení, ať už kvůli vlastnostem podpůrné plochy nebo kvůli možnosti poškození fasády, plošiny se využívají také.

Ať už tedy pracujete v jakékoliv výšce, vždy dbejte na svou bezpečnost, zdraví máme jenom jedno a každá malá chyba může mít drastické důsledky. Ročně ze zapříčinění pádu zemře 30 pracovníků – nestaňte se jedním z nich.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Created by Weboo.eu | 2018

Copyright © 2022 - created by Joomla4